Ocieplanie ścian zewnętrznych – rozmaite metody i materiały, jednak jeden cel

Jakość i komfort życia zarówno w nowo powstających, jak i w wykończonych już ongi budynkach zależy przede każdemu od odpowiednio wykonanej izolacji cieplnej. Jaką metodą należy ją wykonać, jakie materiały dobrać oraz jakie są aktualnie trendy w budownictwie połączone właśnie z tematyką ociepleń? Odpowiedzi na te zapytania poniżej.
 

Ocieplanie ścian powierzchownych — wady i wartości popularnych materiałów izolacyjnych

 


Do ocieplania ścian zewnętrznych najczęściej wykorzystywanymi materiałami są styropian (jeżeli chodzi o elewacje zewnętrzne, warto postawić dzięki coraz bardziej popularny styropian grafitowy) oraz wełna mineralna (w tym wełna szklana i wełna skalna). Powinno się wiedzieć, że pod względem ciepłochronności mają one bardzo podobne właściwości (cechują się podobnym współczynnikiem przewodności cieplnej) – znacznie różnią się z kolei przepuszczalnością pary wodnej, elastycznością, reakcją na chemikalia oraz odpornością dzięki ogień.

Jeżeli chodzi na temat styropian, to jego kluczową zaletą jest to, że cechuje się niską nasiąkliwością, ale jednocześnie słabo przepuszcza parę wodną, co powstrzymuje możliwości odprowadzania wilgoci jak i również może z czasem kierować do zawilgocenia murów (zjawisko to następuje najczęściej wtedy, gdy w budynkach fachowo nie funkcjonuje wentylacja, są one zalane lub były długotrwale niedogrzewane).

Kolejnym często wybieranych materiałem jest wełna mineralna, w jej wypadku nie występują problemy spośród „oddychaniem ścian”, jednak w przypadku, gdyby uległa pani zamoknięciu np. podczas zalania będzie ona bardzo czasochłonnie utrzymywać wilgoć, co prowadzić będzie do spadku jej właściwości izolacyjnych. Aby unikać niepożądanego namoknięcia, jej witryna zewnętrzna zawsze musi być odpowiednio zabezpieczona. Co zasadnicze, wełna mineralna i jej odmiany to materiały niepalne oraz odporne na większość substancji chemicznych (w przeciwieństwie do styropianu), co przesądza ich bardzo dużą zaletę.

 

 

Ocieplanie metodą lekką mokrą (metodą ECTIS lub BSO)Ocieplanie metodą lekką mokrą w sytuacji nowo powstających budynków polega na oklejaniu artykułem ociepleniowym, którym jest zazwyczaj wełna lub styropian odpowiednio oczyszczonych i zagruntowanych elewacji. Na tak ułożonym ociepleniu wykonuje się warstwę zbrojoną z zaprawy (wewnątrz tej dziewczyny zatapiając siatkę zbrojącą spośród włókna szklanego). Na końcu wykonuje się tynk cienkowarstwowy.

Do wad tej strategie zaliczyć można dużą wrażliwość na ewentualne błędy wykonawcze, których skutki takie jak pękanie tynku czy odpadanie ocieplenia ujawnią się wówczas po pewnym czasie. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że możliwe naprawy w przypadku wykorzystania tej technologii nie należą do najłatwiejszych.

Metoda dzierży jednak również dużo wartości – jej popularność a także dostępność sprawiają, że wydaje się być ona stosunkowo tania. Wpływa na to przede każdemu niewielka grubość ocieplonej ściany zachowując bardzo dobrych cechy izolacyjnych. Dodatkowo ten rodzaj izolacji to łatwość wyeliminowania mostków termicznych, co wydaje się być zmorą wszystkich fachowców zajmujących się ociepleniami.

 

 

Ocieplanie strategią lekką suchąOcieplanie metodą lekką suchą jest możliwością dla poprzedniego rozwiązania polegającą na tym, że materiał termoizolacyjny jest łączony ze elewacją zewnętrzną w sposób mechaniczny (stosując specjalne kołki). Kategoria ocieplanie metodą suchą jednoczy się z tym, iż elewacja budynku, na którym zastosowana zostanie ta technika, musi być wykonana z tzw. materiału suchego (np. deski, kształtki betonowe lub chociażby paneli drewnopodobnych). Środek łączenia materiału izolacyjnego wraz z ścianą jest bardzo zróżnicowany w zależności od tylko elewacji – w większości przypadków jest to strategia opatentowany przez danego producenta i podczas wykonywania takiego ocieplenia trzeba się ściśle trzymać jego zaleceń. Po metodzie tej wykorzystuje się głównie średnio gęstą lub miękką wełnę skalną czy szklaną oraz oczywiście styropian.

Przy stosowaniu tej metody bardzo ważna jest właściwa warstwa osłonowa, którą zabezpieczy izolację cieplną – przeprowadzić ją można z przypadkowego materiału, który będzie stosownie odporny na wpływy kryteriów atmosferycznych (np. blacha lub oblicówka z tworzywa sztucznego). Minusem tego rodzaju ocieplenia jest to, że przymus wykonania rusztu (do którego montuje się ocieplenie) sprawia przerwanie ciągłości izolacji, natomiast co za tym idzie, zmniejszenie szczelności całej separacji. Wiele osób do wad tego rodzaju ocieplenia zalicza również wygląd elewacji spośród okładzin, które nie zawsze pasują do architektury wiadomego budynku.

Metoda ta dzierży jednak również sporo zalet, do których zalicza wolno m. in. to, iż łatwo naprawia się ewentualne uszkodzenia, a jej instalacja możliwy jest do zrobienia nawet zimą, co wydaje się być bardzo zerknij tutaj ważne w wypadku dzisiejszej technologii budowania domów.

Grzanie ścian zewnętrznych to 1-a z podstawowych prac wykonywanych podczas budowy nowego domu – przed podjęciem woli o wyborze odpowiedniej metody, a także materiału wykorzystanego do jej wykonania trzeba dokładnie przeanalizować swoje żądania i w ten sposób podjąć ostateczną decyzję. Nie zapominajmy przede wszystkim o 1 – w przypadku ogrzania domu nie warto oszczędzać na materiale izolacyjnym, zaś także na wyborze najlepszych fachowców, ponieważ nawet najlepsze materiały, ale źle wykorzystane nie zapewnią odpowiedniej separacji budynku.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Ocieplanie ścian zewnętrznych – rozmaite metody i materiały, jednak jeden cel”

Leave a Reply

Gravatar